Mobilna verzija spletne strani še ni na voljo.

AKTIVNO INDIVIDUALNO SVETOVANJE ZA UČITELJE VIOLINE (z učencem ali brez učenca)

Izvajalca: Vildana Repše in Vlado Repše

Obseg: 2 pedagoški uri

Kotizacija: 70€


TEME

1. Kako se hitro, konkretno in operativno odzvati na reševanje posameznih učnih nalog ali učnih težav.

2. Učitelj začetnik – učenec začetnik: Kaj pričakujemo, kaj srečujemo v praksi in kako ravnati.

3. Individualni učni načrti in realizacija v praksi.

4. Uspešni pristopi za celostno vodenje otrok.

Vildana Repše – akademska glasbenica violinistka, profesorica glasbe

Akademska violinistka Vildana Repše je pustila neizbrisan pečat v razvoju slovenskega javnega in zasebnega glasbenega šolstva. Polje njenega zanimanja znotraj intenzivnega dela je glasbena šola v najširšem pomenu, poučevanje violine, predšolska glasbena vzgoja, v ožjem zasebna glasbena šola, oziroma Glasbeni atelje Tartini.

V Sarajevu rojena glasbenica je v slovensko glasbeno življenje vstopila kot študentka violine v razredu prof. Dejana Bravničarja in diplomirala leta 1978. Neposredno po diplomi jo je zanimalo aktivno igranje violine. Tako se je podala na poustvarjalno pot kot članica simfoničnih in komornih sestavov (Simfoničnega orkestra RTV Slovenija, Simfoničnega orkestra Slovenske filharmonije, Komornega orkestra Tartini). Leta 1982 se je začela še njena pedagoška kariera, ko je poučevanje violine postalo neločljiv del njenega življenja.

Hči vodilnega bosanskega skladatelja svoje generacije, Avda Smailovića, je po očetu nasledila ne le ljubezen do glasbe, pač pa tudi izjemen posluh za pedagoško delo. Sprva je poučevanje violine izvajala na ljubljanski glasbeni šoli Moste Polje. Svoje pravo poslanstvo je začela uresničevati v prvi zasebni glasbeni šoli pri nas. Le to sta leta 1990 ustanovila z možem Vladom Repšetom in jo poimenovala Glasbeni atelje Tartini. Z ustanovitvijo je prevzela mesto pedagoškega vodje šole, od leta 2005 pa je tudi ravnateljica ustanove. In še mnogo več: svojemu delu se predaja v celoti, večplastno, z žarom in zanosom. Svet glasbenih izkušenj in znanj ob brezpogojni predanosti pedagoškemu poklicu še naprej bogati z aktivnim muziciranjem v zdravniškem orkestru Camerata medica, ki ga vodi kot koncertna mojstrica od leta 2010.

Svoja strokovna ter funkcionalna znanja in védenja je dolga leta neutrudno izpopolnjevala ter poglabljala veščine pedagoškega in vodstvenega dela. Pridobljena poznavanja deli naprej kot avtorica samostojnih referatov in predavanj na domačih in mednarodnih seminarjih in kongresih. Posebno pozornost že vsa leta posveča violinski didaktiki in usposabljanju učiteljev za poučevanje violine. Dolgoletna članica Društva godalnih pedagogov Slovenije ESTA je cenjena žirantka ocenjevalnih komisij na slovenskih in mednarodnih tekmovanjih. Prav tako pa tudi mentorica na poletnih šolah za mlade glasbenike.

Glasbeni atelje Tartini ponuja pod pedagoškim vodenjem Vildane Repše odlično platformo za celostni razvoj glasbenega izobraževanja. Pod okriljem založniške dejavnosti ustanove je kot samostojna avtorica in v soavtorstvu izdala bogat opus (učbeniki, druga učna gradiva, didaktična literatura), ki jih glasbena šola na slovenskem potrebuje v praksi. V teh delih se zrcali sistematičnost, nazornost in postopnost ter izjemen posluh za mlade in najmlajše. Leta 2012 je zasnovala program celostnega nadaljnjega usposabljanja učiteljev – Šolo za učitelje violine. V njej skrbno načrtuje vsebine in oblike strokovnega usposabljanja učiteljev iz vse Slovenije. S tem pa tudi pomembno prispeva k rasti violinske šole pri nas.

Iskana strokovnjakinja na širšem vzgojno-izobraževalnem področju je s profesionalnim pristopom ključno vplivala na prenovo sodobnih učnih načrtov. Med drugim je sodelovala pri pripravi kurikuluma za različna predmetna področja. Umetnost v vrtcih (1999), učni načrt za predmet violina na glasbenih šolah (2003), bila je vodja delovne skupine za prenovo učnega načrta za violino na umetniški gimnaziji (2012), Ministrstvo za šolstvo jo je leta 2009 imenovalo za vodjo delovne skupine za prenovo učnega načrta za violo, leta 2019 pa za vodjo delovne skupine za določitev minimalnih standardov za violino. Vse od leta 2007 je vodja Študijske skupine za violino in violo pri Zavodu RS za šolstvo.

Izjemne motivacijske sposobnosti se odražajo tudi v nizu nagrad in priznanj, ki so jih njeni učenci violine prejeli in jih še dobivajo na tekmovanjih doma in na tujem. Med njimi prve nagrade na regijskih in državnih tekmovanjih, na Češkem, Hrvaškem in v Italiji. Številni med njimi so prav zavoljo srčne predanosti, ki jo je imela njihova učiteljica violine našli svojo poklicno pot v glasbi.

Vildano Repše odlikujejo vztrajnost, rahločutnost in pristna zavzetost. Psihološka poglobljenost, široka strokovnost na zavidljivi ravni ter neutrudno iskanje vedno novih možnosti za napredek na področju poučevanja violine in glasbene pedagogike. Njena iskrena predanost je utrdila ne le ime in ugled, ki ga ima danes Glasbeni atelje Tartini, prva zasebna glasbena šola, pač pa pokazala zgled, kako je lahko uspešno poučevanje violine. Eno in drugo pa je ponesla v širši slovenski prostor in še preko domačih meja.

V prostem času se predano posveča dobrodelnim aktivnostim. Vildana Repše ima z možem Vladom Repšetom dve hčerki, obe sta izvrstni glasbenici in glasbeni pedagoginji, ter dva vnuka, ki se tudi ukvarjata z glasbo. Prosti čas rada preživi na sprehodih v naravi, najraje na slovenski obali v družbi z domačimi in s prijatelji.

Dr. Špela Lah, univ. dipl. muz.

Vlado Repše – akademski glasbenik violinist, profesor glasbe

Priznani pedagog, učitelj violine Vlado Repše je v dolgoletni pedagoški karieri pomembno zaznamoval razvoj slovenske šole za violino in šolo orkestrske igre. Svoje bogato znanje in neprecenljive izkušnje je začel graditi kot študent violine na temelju dveh različnih violinskih praks prof. Leona Pfeiferja in prof. Dejana Bravničarja. Diplomiral je pri slednjem leta 1981. Izkušnja, da k istemu cilju vodi več poti, je v njem krepila težnjo k vztrajnemu iskanju didaktičnih in izvajalskih rešitev za igranje violine.

Bil je 22 let redni član naših najuglednejših simfoničnih orkestrov, sprva simfoničnega orkestra RTV Slovenija in pozneje Slovenske filharmonije. Umetniško delovanje je ponujalo številne izkušnje z odličnimi domačimi in gostujočimi dirigenti in solisti ter koncerte na prestižnih odrih evropskih metropol.

Ob tem se je odpiralo tudi polje zanimanja za pedagoško dejavnost. V polnosti jo je lahko zaživel, ko je s soprogo Vildano ustanovil Glasbeni atelje Tartini. Ta prva zasebna glasbena šola v Sloveniji je začela delovati leta 1990. V Glasbeni atelje Tartini je Vlado Repše vložil 30 let poglobljenega pedagoškega dela. Z izjemnimi rezultati je vodil ustanovo kot direktor, vizionar in strateg. Hkrati pa je bil in je še sedaj učitelj violine z najvišjimi dosežki. Ob njegovem vodenju se je prva zasebna glasbena šola Glasbeni atelje Tartini v slovenskem prostoru in tudi onstran meja uveljavila kot pojem odločnosti.

Glasbeno izobraževalna institucija, mu ponuja odlične pogoje, da dela kot učitelj violine in mentor orkestrske igre. Vse od začetkov delovanja mu Glasbeni atelje Tartini omogoča poglobljeno razvijanje sodobnega pedagoškega koncepta za igranje violine, ki se napaja v uspešnih tradicionalnih praksah po svetu. Tako pomembno prispeva k zanimanju otrok za igranje violine in vpliva na to, da glasbena šola dosega odlične rezultate na tem občutljivem področju.

Kontinuirane neformalne oblike usposabljanja in tesnega sodelovanja z imenitnimi violinskimi pedagogi, predvsem s profesorico Evgenijo Čugajevo, so bile ključne za nova spoznanja. Izoblikoval je revolucionaren pristop k sistematičnem razvoju igranja violine.

Seminarje in mojstrske tečaje, v katerih je prepoznal pomemben segment napredka, je premočrtno vključeval v slovenski glasbeno-izobraževalni sistem. Pod njegovim vodenjem Glasbeni ateljeTartini tako že več kot 25 let organizira mojstrske tečaje in poletne šole. Te so odprte najširši glasbeni populaciji, ki so postale sinonim odličnosti. O tem pričajo ne le visoka udeležba, pač pa tudi velika, priznana imena v svetu uveljavljenih pedagogov, ki jih je v letih delovanja privabil v svojo sredino. Z njimi je razvil tesno in plodovito sodelovanje;

  • Evgenija Čugajeva
  • Sergej Kravčenko
  • Asja Kušner
  • Galina Turčaninova
  • Pavel Vernikov
  • Dejan Bravničar
  • Violeta Smailović Huart
  • Igor Gavriš
  • Michel Flaksman
  • Dmitrij Miller
  • Konstantin Bogino
  • Anatolij Rjabov
  • Valerij Piasetski in drugi

Prizadevanja za razvoj glasbene šole pri nas, ki jih izkazuje že več desetletij, in novosti, ki jih je predstavil in uveljavil kot učitelj violine v slovenskem prostoru, so ga postavila na lestvico najuspešnejših in najbolj iskanih pedagogov pri nas. Pod njegovim vodenjem Glasbeni atelje Tartini nudi med drugim tudi nadstandardno izobraževanje na srednješolski ravni. Tako že vrsto let vzgaja generacije mladih violinistov, ki so se glasbi tako ali drugače zapisali.

Kot član Komornega orkestra Tartini, ki je nastal kot logična posledica celostnega delovanja Glasbenega ateljeja Tartini, je prevzel tudi organizacijsko in umetniško vodenje orkestra. Orkester je intenzivno deloval od leta 1992. Bil je prisoten na odrih širom po Sloveniji in požel presežne kritike – »…se utegne razviti v prvovrstno reprezentančno reproduktivno komorno telo« (P. Šivic).

Danes namenja Vlado Repše posebno pozornost komorni in orkestrski igri mladih, ki se usposabljajo za igranje violine in drugih godal. Skladno s cilji, ki jih Glasbeni atelje Tartini neguje zavzeto in z naklonjenostjo, orkestri in ansambli izkazujejo nadpovprečne rezultate.

Uspešnost dela potrjujejo nagrade in priznanja, ki so jih na tekmovanjih doma in v tujini prejeli njegovi učenci. Tako solisti kot različni komorni sestavi so prejeli, med drugim, prve nagrade na državnih tekmovanjih, v Italiji in na Hrvaškem. V maju 2019, na mednarodnem tekmovanju v Palmanovi, je Godalni ansambel Glasbenega ateljeja Tartini pod mentorstvom Vlada Repšeta osvojil 100 točk in dobil 1. nagrado, najvišje priznanje cum laude.

Strogost in nepopustljivost, pod katerima se skrivata toplina in izjemen čut do človeka, so vrline, s katerimi vodi Vlado Repše svoje varovance na poti k spoznavanju glasbene umetnosti, osvajanju tehničnih in muzikalnih prvin ter urjenju odrske trdnosti in celostne glasbene osebnosti.

Dr. Špela Lah, dipl. univ. muz.

Začetek

2025-06-25 08:00:00

Konec

2025-06-30 22:00:00

Naslov

Grand hotel Rogaška Slatina

AKTIVNO INDIVIDUALNO SVETOVANJE ZA UČITELJE VIOLINE (z učencem ali brez učenca)